Činovnické kvalifikace pro vodáckou činnost

Předpisy Junáka rozeznávají dva kvalifikační stupně pro činnost na vodě - kapitánskou zkoušku a zkoušku vodáckého minima.

Cílem kvalifikačních zkoušek pro vodáckou činnost je podpořit kandidáta ve schopnostech k samostatnému a úspěšnému zajištění bezpečné činnosti na vodě při akcích Junáka. Zejména pak ověřuje, zda dotyčný má potřebné osobnostní předpoklady, schopnosti, znalosti a fyzickou zdatnost, zda ovládá metodiku vodáckého výcviku a má znalosti potřebné pro vedení oddílu vodních skautů.

Podmínky, průběh a organizační záležitosti zkoušky stanovuje Řád pro vzdělávání činovnic a činovníků Junáka (ŘVČČJ).

Absolvent vodáckých kurzů se zkouškou vodáckého minima nebo kapitánskou zkouškou zároveň obdrží osvědčení o absolvování Kurzu vodní turistiky, který je akreditován MŠMT a má celostátní platnost.

Další podrobnosti k akcím na vodě v rámci Junáka a bezpečnosti při jejich konání stanovuje Vyhláška HKVS č. 3.

Zkouška vodáckého minima (ZVM)

Zkouška vodáckého minima (dříve též Kapka) poskytuje kvalifikaci ke spolupůsobení při vedení vodácké činnosti oddílu a přípravě a vedení vodáckých akcí na vodách do stupně obtížnosti WW2. Kompetenční profil absolventa definuje příloha č. 3 Směrnice k obsahu vybraných činovnických kvalifikací

Vstupní podmínky pro zkoušku vodáckého minima:

• dovršený věk minimálně 15 let (před dnem zakončení zkoušky),
  • souhlas vedoucího střediska a vyjádření vůdce výchovné jednotky, ve které je uchazeč regis-trován,
  • uplave alespoň 200 m (prohlášení)
  • absolvence čekatelské zkoušky,
  • ovládání základů vodácké teorie a praxe v rozsahu vodáckých doplňků skautské stezky (prohlášení):
    • Uplavat 10 m pod vodou.
    • Vylovit drobný předmět z hloubky min. 180 cm.
    • Skočit do vody, vynořit se a udržet se na místě s hlavou nad hladinou po dobu alespoň jedné minuty.
    • Ovládat skok do neznámé vody.
    • Ovládat dopomoc unavenému plavci.
    • Pádlovat správně na obě strany, udržet rytmus posádky.
    • Za poslední 3 roky mít spluto min. 100 km řek nebo 30 km řek o obtížnosti min. WW I (s výčtem názvů řek a jejich úseků).
    • Absolvovat min. víkendovou výpravu na vodě, správně si zabalit a bagáž v lodi uložit.
    • Ovládat záchranu lodě při převržení.
    • Správně proplavat peřej.
    • Ovládat házecí pytlík (příprava – naplnění pytlíku, hody, chycení pytlíku ve vodě + přitažení)
    • Velet plavbě skupiny lodí.
    • Uvázat 6 základních uzlů a vědět, kde se používají.

Kapitánská zkouška (KZ)

Kapitánská zkouška poskytuje kvalifikaci k samostatnému zabezpečení a vedení vodáckých popř. jachetních akcí (v případě rozšíření zkoušky o jachting), provádění výcviku na vodě a vedení oddílu vodních skautů. Kompetenční profil absolventa definuje příloha č. 4 Směrnice k obsahu vybraných činovnických kvalifikací.

Vstupní podmínky pro kapitánskou zkoušku:

• dovršený věk minimálně 18 let (před dnem zakončení zkoušky),
  • vyjádření vedoucího střediska, ve kterém je uchazeč členem,
  • uplave alespoň 200 m (prohlášení)
  • absolvence vůdcovské zkoušky,
    • Uplavat 10 m pod vodou.
    • Vylovit drobný předmět z hloubky min. 180 cm.
    • Ovládat skok do neznámé vody.
    • Ovládat dopomoc unavenému plavci.
    • Pádlovat správně na obě strany, udržet rytmus posádky.
    • Ovládat záchranu lodě při převržení.
    • Správně proplavat peřej.
    • Velet plavbě skupiny lodí.
    • Uvázat 6 základních uzlů a vědět, kde se používají.
  • praxe minimálně 1 rok ve vedení oddílu vodních skautů nebo ve skautském oddíle, věnujícím se vodním sportům (dokládá se potvrzením vedoucího střediska) – prominutí této podmínky může ve výjimečných případech povolit předseda zkušební komise

edit