Zdroj: https://vodni.skauting.cz/hkvs-hlasi/kapitanske-zkousky-2019  •  Vydáno: 25.3.2019 10:15  •  Autor: Jana Karaová

Kapitánské zkoušky 2019

Kapitánský odznak vodních skautůHKVS vyhlašuje kapitánské zkoušky pro činovníky a činovnice působící ve vedení skautských vodáckých oddílů. Jedná se o samostatné zkoušky bez přípravného kurzu, proto se předpokládá dostatečná praxe uchazečů. Začínáme na jarním srazu, nezapomeňte se přihlásit!

Požadavky pro přijetí ke zkoušce

Studijní materiály

Nedílnou součástí k přípravě na zkoušky je samostudium, veškeré teoretické i praktické požadavky obsahuje Vodácká příručka ke kapitánské zkoušce vodních skautů.

Účastnický poplatek

500 Kč (není v něm zahrnut účastnický poplatek na jednotlivých akcích, kde budou kompetence ověřovány).

Přihlašování

přes skautIS

Informace

Podá předseda zkušební komise Hvězdář (hospodar@hkvs.cz) nebo tajemnice zkušební komise Kulda (jana.karaova@skaut.cz).

Akce, při kterých lze ověřovat části kapitánské zkoušky v roce 2019, přihlašování na jednotlivé akce dle informací o akcích v novinkách na stránkách HKVS:

Na těchto akcích je počítáno s programy, během kterých bude možné ověřit kompetence ke Kapitánské zkoušce z vypsaných oblastí. Po domluvě s příslušnými zkušebními komisaři je možné domluvit i jiná místa a termíny. Důrazně doporučujeme naplánovat si plnění požadavků ke zkoušce na rok 2019 a neodkládat nic předem na příští rok.

Podrobné požadavky ke zkoušce

Požadavky vycházejí z kompetenčního profilu kapitánské zkoušky dle Řádu pro vzdělávání činovníků a činovnic a je koncipován tak, aby bylo možné využít výsledky své oddílové činnosti při zkoušce, nebo naopak přípravu ke zkoušce využít v programu svého oddílu.

Uznávání Zkoušky vodáckého minima nebo civilní kvalifikace Kurz vodní turistiky (Instruktor vodní turistiky) v závorce u jednotlivých úkolů. Úspěšní absolventi jiných civilních kvalifikací a kurzů (např. VMP, ZIII, Kapitánská zkouška na moře…) se na jejich případném uznání a rozsahu oblastí KZ domluví s předsedou komise.

I. Plavání (Cedník)

II. Hydrologie, vodní stavby, meteorologie (Hvězdář)

III. Plavidla poháněná pádly (Vašek Zedínek)

IV. Kanoistika (Hvězdář)

V. Bezpečnost a záchrana (Cedník)

VI. Právo (Hvězdář)

VII. Příprava a vedení vodácké akce (Fižďa)

VIII. Metodika a vedení vodáckého oddílu (Kulda)

IX. Vodní skauting (Kulda)

X. Jachting (Olda Pešina)

Poznámky:

U přípravy programu pro oddíl není podstatou a nutností vymýšlet něco nového originálního, lze využívat dostupné metodické materiály. Lze také připravit program mimo oddíl, např. pro kormidelnický/rádcovský kurz, stanoviště na závod apod.

Složení zkušební komise

Hvězdář (předseda komise) - Hydrologie, vodní stavby, meteorologie; Kanoistika, Právo
Kulda (zástupkyně předsedy komise) - Metodika a vedení vodáckého oddílu; Vodní skauting
Cedník - Plavání; Bezpečnost a záchrana