en
Kategorie: Články o vzděl. akcích, HKVS hlásí

Lodní tesař 2020 – nauč se postavit/opravit loď

foto/obrázek poskytl(a): Microsoft-klipartChceš vdechnout znovu život starší lodi, nebo třeba jednou postavit novou? Oplachtit pramici nebo kánoi? Naučit se práci se dřevem, laminátem či plastem? Pak právě pro Tebe je určen tento výběrový kurz.

Sedný ročník kurzu se bude konat na ověřeném místě, tj. na Sečské základně, týden na přelomu srpna a září 2020, máme pro vás čtyři tematické celky:

 1. Základní programem bude opět stavba dřevěné lodi metodou sešij a slep. Tento rok se chceme soustředit na dostavby a strojení lodí vzniklých v minulých letech. Dále je v nabídce vedle modelů z minulých ročníků zahájení stavby některého z těchto zajímavých plavidel: Jednoduchá dvouveslice Bela 16 a veslice klasicky elegantními tvary Duckling 17; skandidávsky tvarovaná Norwegian Gunning Dory; klasická otevřená plachetnice Saturday Night Special; oplachtěné čluny Westray 9, Sei a Tenderly 10; rychlá sportovní oplachtěná kánoe Viola 14 a samozřejmě tradiční české maňásky.
 2. Dokončení lodi tak, aby mohla na vodu, měla plachty a krásně vypadala. Budeme tedy nově vyrábět ploutve, kormidla a takeláž. Také na Vaši loď kovat různá potřebná udělátka a navlékat lana, dokonce můžeme okrajově zabrousit do povrchové úpravy, a to doslova.
 3. Výroba vlastního dřevěného pádla byla jednou ze základních dovedností vodáků. I dnes je to výzva pro všechny, kteří už nějakou loď mají, nebo se zatím do stavby vlastní lodi nechtějí pouštět a při tom v rámci kurzu realizovat vlastní projekt.
 4. V případě zájmu ukážeme nebo pomůžeme oplachtit Vaši P550ku takeláží Černá eskadra a případně ji osadit i lubovnými latěmi.

Pokud nám bude přát počasí podobně jako v posledních letech, rádi bychom v rámci kurzu uspořádali společnou plavbu již oplachtěných lodí a případně si i zahráli plachetní hru na vodě, tj. aktivity, u kterých si nejlépe ukážeme, jak správně plachtit.

Samozřejmě budou součástí kurzu i teoretické přednášky a debaty, které se provozují hlavně při a po jídle a po večerech poněkud volnější formou, ale bez ztráty odbornosti. Tak jako předchozí ročníky, je náš kurz otevřen i pro neskautskou veřejnost a rodinné příslušníky. 

Tak neváhejte a přihlaste se, kdo chcete proniknout do tajů stavby a úpravy vlastní lodi. Po zkušenostech z minulých ročníků je omezen počet účastníků, abychom se Vám mohli opravdu plně věnovat.

Základní data

Termín: Pá 21. srpen – So 29. srpen 2020
Přihlašování: do 29. 2. přes webový formulář, nebo do naplnění kapacity 10 osob
Základní cena: 2 200 Kč
Místo: Seč, Základna pardubické Sedmičky
Kontakt: Hvězdář – tel. 603 965 184, hospodar()hkvs.cz
Pořadatel: Junák, Kapitanát vodních skautů

Cena se všemi detaily

Cena zahrnuje základní materiál, nářadí, vzdělávací materiály, spartánské ubytování, a skromnou stravu po celou dobu kurzu. Pro neregistrované skauty je cena 3 200 Kč. V této ceně kurzu nejsou zahrnuty další náklady vztahující se na materiál a výkresy nutné jen pro tvoji vlastní loď – výše navržené lodě vyjdou v hrubé stavbě podle velikosti na cca jeden až patnáct tisíc, u rekonstrukcí a přestaveb záleží na plánu prací. Celkové kurzovné bude určeno přesně podle vašich požadavků. Máš-li o kurz opravdu zájem a jen cena ti nedovolí účastnit se, napiš Hvězdářovi – zkusíme něco vymyslet. 

Jsme otevřeni rodinnému skautingu – nemusíš přijet sám a své milé nechat doma. Místa pro návštěvy bude dost a kolem Seče je krásně. Za doprovod budeme vybírat od dospělých 255 Kč/den a za děti do 2-5 let 60 Kč/den a 6-10 let 160 Kč/den.   

Doporučené vybavení na kurz

 • pracovní oblečení (včetně ochranných pomůcek – brýle, respirátor, rukavice - doporučuji 100ks jednorázových Nitrilových, špunty do uší/sluchátka),
 • oblíbené osobní nářadí (nejvíce budeme pracovat s přímočarou pilkou, hobby hoblíkem, svinovacím a skládacím metrem s metrickou i coulovou mírou a svěrkami všech velikostí, ale užije se i úhelník, akuvrtačka, mafl, japonská pilka (odkaz vede jen na jedem z možných druhů), elektrický hoblík, pásová a vibrační bruska, flexa, kladívko, malé kombinačky a štípačky atd. atd. (Vše uvedené by mělo být na místě, ale když všichni najednou budou chtít dělat to samé…)
 • staré vinutí z tranformátrou / kousky měděného drátu o síle 0,5-2mm (Jen ten, kdo má.)
 • tužka (zapomnětliví raději více) a měkká guma
 • sešit na poznámky (kostičkovaný není nutný, ale občas užitečný)
 • hadry a role široké strečové folie (kdo má k dispozici, tak i papíry/kartony na krytí podlahy)
 • papírové kelímky od kávy (na rozdělávání ryskyřice)
 • flash disk (případně s tematickými fotkami a videi cest a výrobků)
 • fotoaparát
 • osobní lžíce a hrneček (nádobí by mělo být centrální)
 • spacák, polštář, prostěradlo
 • domácí ovoce do koláčů
 • skautský kroj nebo námořnické tričko (s modrými a bílými proužky)
 • doplatek kurzu (registrovaní skauti 700 Kč, neregistrovaní 1700 Kč, doprovod dospělý 255Kč/den, za děti 6-10 let 160 Kč/den a 2-5 let 60 Kč/den), lze i poslat pod stejným VS jako první část poplatku na náš transparentní účet

Pozvánky

 

print Formát pro tisk