Kategorie: Novinky, Závody

Velikost plochy plachet skautských lodí: příloha pravidel Skare k připomínkování

Máme připravenou přílohu pravidel Skare. Definuje pravidla pro měření plochy plachet, upřesňuje co znamená dodržet limit plochy stanovený pravidly pro jednotlivé kategorie a jak bude plocha prakticky ověřována.

Příloha je před schválením, verze k připomínkování je zde: https://docs.google.com/document/d/1ZofwAiR4-Xg4P5-4YYEpRhw7aU56iTzW2qfNmD9q84Y/edit

Aktuální pravidla Skare mají u části kategorií omezenou maximální plochu plachet, ale již neříkají, jak plochu plachet měřit. Zároveň není žádný mechanismus, který by vedl účastníky k tomu, aby plochu svých plachet měřili a znali.

V pravidlech pro výpočet plochy plachty dochází ke změně oproti návodu, který byl zveřejněn na podzim vrámci výzvy k přeměření plochy plachet - pro tunýlkové plachty se od celkové plochy odečítala plocha pro tunýlek, daná jako 2*průměr kulatiny*délka lemu. Dospěli jsme k závěru, že jsou plachty do drážky stěžně tímto znevýhodněny. Odečet plochy pro tunýlek zůstává, ale koeficient se sníží z 2*D na 4/3*D až 5/3*D (kde D je průměr kulatiny). Mělo by se jednat o krok ke spravedlivějšímu srovnání funkční plochy plachty, na konkrétní velikosti koeficientu jsme se stále neshodli (stále přijímáme rozměry vašich plachet dle podzimního článku Velikost plochy plachet skautských lodí: kodifikace metodiky a výzva k přeměření)

Guru