Kategorie: Novinky, Závody, Články o P550

Velikost plochy plachet skautských lodí: kodifikace metodiky a výzva k přeměření

Výzva do oddílů: přeměřte Vaše plachty.
Dosud bylo na skautských jachetních závodech pouze vyžadováno dodržení maximální plochy plachet, ale bez definovaného způsobu měření. Věci se daly do pohybu s cílem tento zjevný nedostatek odstranit a jasněji definovat, co limit maximální plochy plachet v praxi znamená.

Na závodech skautských jachet (zejména SkaRe) se do kategorií, které mají plochu plachet pravidly omezenou, budou v budoucnu moci přihlásit pouze lodě, které podmínku maximální plochy prokazatelně splňují. Jednotná metodika měření plochy plachet se stane součástí pravidel Skare - připravované znění vychází z technických pravidel jachtingu a popsané je v tomto dokumentu: měření plachet.pdf (dostupný i ze stránek SkaRe).

V ideálním případě bude u přeměřené plachty proveden záznam do plachetního registru skautských jachet, což bude až do konce životnosti plachty (nebo její konstrukční změny) postačovat pro její bezproblémové přihlašování do závodů. Nebude-li záznam v registru proveden, bude nutné vždy podstoupit přeměření plochy.

Pro zjednodušení měření plochy plachet byl připraven excelový soubor, který zároveň slouží jako protokol o výsledcích měření. Excel je ke stažení zde, případně ze stránek HKVS i stránek Skare. Nezapomeňte, že klíčovým pro správný výsledek je správný postup měření, proto při měření foťte, ať je zřejmé, jak se k vašim hodnotám došlo.

Výzva do oddílů tedy zní: Stáhněte si excel, seznamte se s postupem měření, proveďte měření a výsledek zašlete na adresu registru skautských jachet: plachetni.registr@hkvs.cz.

Může se stát, že ačkoli jste koupili “sedmimetrové plachty na P550”, doměříte se k významně jiným hodnotám. O povolené toleranci maximální plochy plachet stále debatujeme, není naším cílem znemožnit většině lodí závodit. Čím dříve přeměříte své plachty a podělíte se o výsledek, tím lépe budeme vědět, jaké velikosti plachet se na závodech reálně vyskytují.

Díky!
Za Lodní a závodní komisi HKVS