Kategorie: Závody

Metodika: Co dělat 60 min před závodem za chladného počasí

Zvláště při závodu Přes tři jezy to je letos aktuální téma, a proto se mu věnovali i účastníci Kapitánské lesní školy vodních skautů.

Milí kapitáni a milé kapitánky,

podle předpovědi počasí má být zítra 28. září 2020 v době startu závodu Přes tři jezy kolem 8 °C a déšť. Nepodceňte situaci, ochlazení oproti minulým dnům je značné a vysílené závodníky ještě před startem kvůli zimě asi nikdo nechceme. Níže uvedená doporučení jsme pro vás připravili my, vaši budoucí kolegové, z Kapitánské lesní školy vodních skautů.

60 - 40 minut před startem: závodníci by na sobě měli mít teplé oblečení (klidně přes vestu), k pití sladký čaj, zahrát si pohybové hry se snahou udržet se v teple;

40 - 25 minut: dát si svačinu sestávající se z něčeho lehkého a sladkého (banán, sušenka), co dodá dostatek energie;

30 - 20 minut: zkontrolovat vybavení, svléknout se z vrchních vrstev oblečení - svléknout se ale do trička a kraťasů není nejlepší nápad; dojít se vymočit;

20 - 5 minut: rozcvičit se na suchu - krátký běh, rozcvičení horních končetin, trupu - dynamický strečink; rozpádlování na vodě;

10 - 0 minut: řazení ke startu, ovládnutí nervozity (dechové cvičení, motivace).

Nezapomeňte na vybavení svých lodí i posádek, kdysi záchranáři sváželi do cíle promrzlé plaváčky, kteří nezvládli dojet po vodě. Doufejme, že dnes není problém lodě vybavit i loďákem se suchým oblečením a svačinou.