Kategorie: Pro veřejnost

Oslavy 20 let Tortugy v Nymburce

Letos je tomu 20 let od události, kdy se sourozenci Eva a Karel Rumlovi, kteří žijí dlouhodobě v zahraničí, rozhodli věnovat svou rodinnou vilu Tortugu na nymburském Zálabí skautům. Přáním obou donátorů bylo, aby zde vzniklo středisko pro místní, celostátní i mezinárodní činnost obrozeného českého skautingu. Bylo dohodnuto, že středisko ponese historické pojmenování podle klubovny z dob fašistické okupace.

V roce 1993 byla podepsána darovací smlouva a dva roky poté schválena dohoda o zajištění provozu mezinárodního skautského střediska TORTUGA. Ústřední rada Junáka v ní pověřila 2. přístav vodních skautů Modrá flotila Nymburk správou nemovitosti a současně stanovila, že řídící úlohu bude vůči Modré flotile zajišťovat Hlavní kapitanát vodních skautů.

K výročí této události letos skauti ze střediska Modrá flotila Nymburk uspořádali hned několik akcí.

25. května 2013 se kromě členů Modré flotily sešla na Trotuze i asi pětadvacítka skautů veteránů. Společně zasadili strom – Gingo Biloba, který bude léta připomínat toto výročí. Poté zúčastnění prohlíželi staré kroniky, fotografie i jiné cenné dokumenty a také shlédli filmy o Vlaku Svobody, kterým v roce 1951 emigroval na Západ Karel Ruml - Sergej.

Další akce k výročí 20 let Tortugy se odehárala 11. června 2013. Skauti společně se zástupci Města Nymburk odhalili pamětní a informační desku, která bude kromě výročí připomínat všem zajímavou historii budovy Tortugy. Akce se zúčastnila dokonce i paní Eva Rumlová, které přiletěla do Čech na krátkou návštěvu ze svého současného domova ve Švýcarském Lucernu. Od tohoto data byla také na městské radnici k dispozici výstava fotografií a historických textů o Tortuze, Modré flotile, sourozencích Rumlových a také zmíněném Vlaku Svobody.

Pozvání na obě zmíněné akce přijali také mimo jiných hlavní kapitán vodních skutů Vladimír Cvrček – Vezír a čestný náčelník a současný místostarosta Junáka JUDr. Jiří Navrátil. Ohlasy na obě akce byly ze všech stran velmi pozitivní.

Další plánovanou akcí bude na sklonku léta druhé vydání knihy Karla Rumla – Z deníku vlaku svobody, která líčí zmíněnou významnou historickou událost poválečného Československa očima jednoho z přímých aktérů únosu. Kniha bude k zakoupení v Praze na TDC a v Nymburce na Tortuze nebo v Městském informačním centru. V plánu je i vydání turistické známky.

Chobot. - Klára Čenovská