en
Kategorie: Novinky, HKVS hlásí

Zemřela Vlasta Páleníková

Vlasta Páleníková AKTUALIZACE: V neděli 17. května 2015 po krátké nemoci zemřela čestná hlavní kapitánka vodních skautů, nejstarší členka Svojsíkova oddílu a celoživotní skautka, Vlasta Páleníková. Bylo jí 99 let. Rozloučíme se s ní v pondělí 1. června 2015 v 16 hodin ve sboru Českobratrské církve evangelické v Praze 10 – Strašnicích, Kralická 4.

Vlasta začala skautovat ve svých 12 letech v rodné Ostravě v roce 1928 (jak občas říkávala „já su původně ostravská chacharka!“). Po roce 1936 po příchodu do Prahy na vysokou školu začala vést svůj první oddíl – 27. dívčí oddíl. Oddíl pracoval tajně i v době války a krátce po ní Vlasta spolu se Zdeňkem Hájkem – Jackem a dalšími vodáky prosadili ideu samostatných dívčích vodáckých skautských oddílů, které do té doby nesměly existovat. Vlasta tehdy pracovala v redakci časopisů na ústředí a také jako členka dívčího náčelnictva. Po zákazu Junáka komunisty oddíl nesměla vést – a ani to nějaký čas nešlo, protože byli oba s manželem - ona vystudovaná učitelka, manžel právník  - nasazeni na kácení dřeva v Krkonoších. Ale ani tam Vlasta nezahálela a založila ve Špindlerově Mlýně tajný minioddíl. Po obnovení Junáka v roce 1968 se Vlasta znovu aktivně zapojila do činnosti v ústředních orgánech a v hlavním kapitanátu vodních skautů. Po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 musela opět skousnout zákaz Junáka a s ním spojené rušení oddílů. Ihned po třetím obnovení Junáka po sametové revoluci v roce 1989 byla Vlasta jednohlasně zvolena hlavní kapitánkou vodních skautek a spolu se svým dlouholetým spolupracovníkem Zdeňkem Hájkem – Jackem, hlavním kapitánem VS, vedli vodní skauty až do roku 1997. Ani poté Vlasta nezahálela a stále byla aktivní u vodních skautů, v kmeni dospělých i ve Svojsíkově oddíle.Současný hlavní kapiták Cedník se zástupkyní Kuldou a s Vlastou

Vlasta věnovala celý život skautingu, snažila se děti vést ke správnému životu spojenému s kázní „bez které to na vodě nejde“, vychovávala děti „ke spolupráci, aby nezahálely a žily solidním životem a konaly dobro“. To byl i její vzkaz českým skautkám a skautům, který po mě poslala při poslední návštěvě u ní přede dvěma týdny.

David Svoboda – Cedník, hlavní kapitán VS

 

  parte

print Formát pro tisk