Kategorie: Novinky

Zemřel bratr Karel Ladislav Ruml

Dne 25. 7. 2020 nás ve věku 92 let opustil JUDr. Karel Ruml; filantrop a skaut, který bojoval za svobodu.

Ve večerních hodinách v sobotu 25. července 2020 nás opustil JUDr. Karel Ladislav Ruml, manžel Jeanine (Weberové) Rumlové. Narodil se v roce 1928 v Praze JUDr. Václavu Rumlovi a paní Miroslavě Rumlové (rozené Říhové) a vyrostl ve svém milovaném Nymburku. Absolvoval zde školní docházku, v letech 1938-1945 prožíval nacistickou okupaci, prováděl spolu s jinými skauty protinacistickou špionáž (dokonce jej uvěznilo a vyslýchalo gestapo, ale byl propuštěn) a účastnil se květnového povstání v květnu 1945. Jako mladý muž horlivě sportoval (nejraději měl fotbal a lyžování, obzvláště slalom), byl nadšeným vodním skautem a velkým milovníkem přírody a nejrůznějších venkovních aktivit. Studoval na Právnické fakultě Univerzity Karlovy (ale titul JUDr. mu komunisti odmítli udělit; dostal ho až v roce 1991).

Jak se staví klubovnaPo komunistickém puči v Československu pracoval Karel tajně po několik let společně s českým podzemním hnutím jako pracovník rozvědky proti komunistické vládě. Když byla jeho buňka vyzrazena, Karel uprchl 11. 9. 1951 do Západního Německa “Vlakem svobody”, který pomohl unést, což mu vysloužilo rozsudek smrti in absentia ze strany vlády ČSSR (za tento čin byl zcela amnestován krátce po Sametové revoluci). Brzy skončil jako politický uprchlík v Torontu. Zde se naučil anglicky (jeho poslední – jedenáctý – jazyk), začal pracovat v pojišťovnictví, poznal Jeanine a oženil se s ní a ona se stala jeho milovanou ženou na dalších 63 let. Než se na počátku 60. let přestěhovali do Kalifornie v USA, narodil se jim Douglas Karel, jejich jediné dítě. Karel a Jeanine se koncem 70. let přestěhovali z Los Angeles na americký Středozápad a nakonec se na důchod usadili v Granville v Ohiu – především protože krajina zde připomínala Karlovi jeho rodné Čechy.

ohio

Když v roce 1989 padla železná opona, radostně se navracel do své domoviny a navštěvoval své přátele a rodinné příslušníky v Čechách. Jezdil sem až do své osmdesátky nejméně jednou ročně. Karel byl úspěšný mezinárodní obchodní manažer, nadaný karikaturista, cestovatel po celém světě, filantrop a velkorysý dárce (nejvíce mu leželi na srdci američtí Indiáni, the National Czech & Slovak Museum & Library v Iowě, Modrá flotila vodních skautů, Centrum pro všechny a jeho domovské město Nymburk, které mu udělilo své čestné občanství), autor knihy Z deníku vlaku svobody, dobrovolník v Dawes Arboretum, vášnivý turista, horolezec, kajakář a táborník. Velice miloval svou ženu Jeanine, syna Douglase a snachu Martine, ale především byl velice hrdým dědečkem svého vnuka Tristana a vnučky Mallory. Jeho jediná sestra MUDr. Eva Rumlová, která žila v Luzernu ve Švýcarsku, jej ve smrti předešla, a tak jeho nejbližšími truchlícími jsou Jeanine Ruml, Douglas Ruml, Martine (Savard) Ruml, Tristan Ruml a Mallory Cypher.

Kondolence prosím posílejte na adresu Jeanine Rumlové:

100 Fairfax Court

Granville, Ohio 43023

USA

Pokud by si někdo přál poslat na Karlovu paměť finanční dar, Karel by si přál, aby lidé podpořili Modrou flotilu vodních skautů v Nymburku a Centrum pro všechny v Nymburku.

bratr Karel