Kategorie: Novinky, Články o vzděl. akcích

Kapitánská lesní škola vodních skautů 2024

KLŠVS Chceš se naučit a vyzkoušet si spoustu nových věcí? Chceš poznat nové kamarády? Chceš připravit ke složení kapitánské zkoušky a stát se kapitánem či kapitánkou vodních skautů? KLŠVS je tu právě pro tebe!

Srdečně zveme vaše přístavní korunní prince a princezny na Kapitánskou lesní školu VS, která cílí nejen na získání kapitánské zkoušky, ale na celkový rozvoj vodáckých znalostí a dovedností i celé osobnosti budoucích kapitánů. To bude možné díky širší časové dotaci formou lesní školy. Kapitánka se skládá ze tří víkendů a letní táborové části na Otavě. Právě ta bude klíčová nejen pro nácvik vodáckých dovedností, ale i k promyšlení, kým jsem a kým mám být jako kapitán/ka vodních skautů. Nově se zaměříme na to, aby byl v průběhu lesní školy vyhrazen prostor pro programy dle potřeb účastníků, či programy nabízené jimi samotnými, aby se posunuli od skautské praxe, přes vodácké dovednosti, po programovou inspiraci. Budeme se snažit, aby si vše kolem vody mohli osahat, vyzkoušet, zlepšit  pro sebe i metodicky pro kluky a holky v oddílech!

Podrobněji kdy-kde-co:

• 31. 5. – 2. 6. Znojmo – první víkend společně rozpádlovací, splutí krásného úseku meandrů Dyje, bazén, základy záchrany a techniky jízdy na WW

• 23. – 31. 8. první dva dny České Vrbné – technika jízdy kánoe-kajak-raft a záchrana na WW; následně tábořiště pod Práchní u Horažďovic – splutí Otavy puťákovým způsobem na těžko, metodika a plánování, plavidla na pádla, první pomoc, vedení oddílu a příprava vodácké výpravy, seberozvoj kapitána a lesoškolské programy (programové inspirace, opomíjené tábornické dovednosti a rituály, sdílení zkušeností)

• 13. – 15. 9. Poděbrady – jachting, jízda i záchrana oplachtěné P550

• 11. – 13. 10. Žďár nad Sázavou – závěrečný víkend, bazén, zhodnocení osobního posunu, slavnostní zakončení lesní školy

Lesní školu bude spolu s vámi tvořit dobrá parta instruktorů, kterou z různých přístavů svolává Martin Picek – Silva, v civilu IT administrátor; historie vodního skautingu, vodácká symbolika a praktické zabezpečení i vedení vodácké akce.

Instruktorský tým:

• Dagmar Vencálková – Dáša, zástupkyně vůdce kurzu, v civilu lékařka; metodika a vedení vodáckého oddílu, příprava a vedení vodácké akce, hydrologie a vodní stavby, meteorologie

• Jakub Schuster – Drak, v civilu instruktor lyžování a snowboardingu, stavební truhlář; kanoistika, plavidla na pádla, bezpečnost a záchrana

• Vojtěch Žižka – Vojta, v civilu projektant; kanoistika, vedení vodáckého oddílu, příprava a vedení vodácké akce, plavidla na pádla, bezpečnost a záchrana

• Markéta Staňková – Maki, v civilu studentka geobotaniky; metodika a vedení vodáckého oddílu, plánování, plavidla na pádla

• Ondřej Trepeš – Vondráš, v civilu učitel; kanoistika, plavání, bezpečnost a záchrana, první pomoc a seberozvoj kapitána

• Pavel Vitula – Ohitika, v civilu vedoucí konstrukce a výroby; plavidla na pádla, bezpečnost a záchrana, zálesácké dovednosti a rituály

Další lektoři:

Petr Novák – Zip – bezpečnost a záchrana

Marek Niesig – Ketcha – jachting

Jan Fischer – Hvězdář – právo

Vstupní podmínky:

• dovršení minimálně 18 let na posledním víkendu LŠ

• kladné vyjádření vedoucího střediska/přístavu

• pozor novinka: k účasti postačí čekatelská kvalifikace!

• kvalifikace zdravotníka zotavovacích akcí (ZZA), nebo odpovídající civilní zdravotnická kvalifikace (nutnou podmínkou není platnost oprávnění pro funkci zdravotníka; ZZA je třeba mít splněno do posledního víkendu LŠ)

• plavec schopný uplavat 200 m a i 10 m pod vodou

• za poslední 3 roky mít spluto min. 50 km řek (výčet)

• praxe minimálně 1 rok ve vedení oddílu