Kategorie: Články o vzděl. akcích, HKVS hlásí

Lodní tesař 2023 – nauč se postavit/opravit loď

foto/obrázek poskytl(a): Microsoft-klipartChceš vdechnout znovu život starší lodi, nebo třeba jednou postavit novou? Oplachtit pramici nebo kánoi? Naučit se práci se dřevem či laminátem? Pak právě pro Tebe je určen tento výběrový kurz.

Desátý ročník kurzu se bude konat na ověřeném místě, tj. na Sečské základně, na přelomu srpna a září. Máme pro vás čtyři tematické celky:

1. Základní programem bude opět stavba dřevěné lodi metodou sešij a slep. Tak jako každý rok i letos budeme pokračovat s dostavbami a strojením lodí vzniklých v minulých letech, takže účastníci uvidí a budou se moci účastnit staveb ve všech fázích. Dále je v nabídce vedle modelů z minulých ročníků (určitě prolistujte minulé pozvánky) zahájení stavby některého z těchto zajímavých plavidel:  charismatickou klinkerovou plechtničku Tenderly 10; mořský kajak Shearwater 17; dětskou plachetničku/byboatek Nymph 8; kajutovou miniplachetnici S.C.A.M.P.; veslici/pachetnici SEI 14 a ADELE 9; mikročlun Scraps 6 a samozřejmě tradiční české maňásky.
  2. Dokončení lodi tak, aby mohla na vodu, měla plachty a krásně vypadala. Budeme tedy nově vyrábět ploutve, kormidla a takeláž. Můžeme také na Vaši loď instalovat různá potřebná udělátka a navlékat lana, dokonce můžeme okrajově zabrousit do povrchové úpravy, a to doslova.
  3. Výroba vlastního dřevěného pádla byla jednou ze základních dovedností tradičních vodáků. I dnes je to výzva pro všechny, kteří už nějakou loď mají, nebo se zatím do stavby vlastní lodi nechtějí pouštět a při tom v rámci kurzu realizovat vlastní projekt.
  4. V případě zájmu ukážeme nebo pomůžeme oplachtit Vaši P550ku takeláží Černá eskadra a případně ji osadit i lubovnými latěmi.

Pokud nám bude přát počasí podobně jako v posledních letech, rádi bychom v rámci kurzu uspořádali společnou plavbu již oplachtěných lodí a případně si i zahráli plachetní hru na vodě, tj. aktivity, u kterých si nejlépe ukážeme, jak správně plachtit.

Samozřejmě budou součástí kurzu i teoretické přednášky a debaty, které se provozují hlavně při a po jídle a po večerech poněkud volnější formou, ale bez ztráty odbornosti. Tak jako předchozí ročníky, je náš kurz otevřen i pro neskautskou veřejnost a rodinné příslušníky.

Tak neváhejte a přihlaste se, kdo chcete proniknout do tajů stavby a úpravy vlastní lodi. Po zkušenostech z minulých ročníků je omezen počet účastníků, abychom se Vám mohli opravdu plně věnovat.

Základní data

Termín: Pá 25. srpen – Ne 3. září 2023
Přihlašování: do 5. 6. přes webový formulář, nebo do naplnění kapacity 10 deseti stavileů a 5 lodí
Základní cena: 3 900 Kč
Místo: Seč, Základna pardubické Sedmičky
Kontakt: Hvězdář – tel. 603 965 184, hospodar+tesar()hkvs.cz
Pořadatel: Junák, Kapitanát vodních skautů

Cena se všemi detaily

Cena zahrnuje základní materiál, nářadí, vzdělávací materiály, spartánské ubytování, a skromnou stravu. Zároveň pokud by nám po kurzu zůstala významná částka, tak přebytek poctivě vrátíme - akce ja plánová jako nezisková. Pro neregistrované skauty je cena 5 100 Kč. V této ceně kurzu nejsou zahrnuty další náklady vztahující se na materiál a výkresy nutné jen pro tvoji vlastní loď – u nové lodi se podívejte na orientační kalkulace z roku 2021 v Kapitánké počtě na str. 21, u rekonstrukcí a přestaveb záleží na plánu prací (vedle konkrétních výdajů za účast vlastní lodi vybíráme 100Kč za každý den, kdy se na bude reálně pracovat). Celkové kurzovné bude určeno přesně podle vašich požadavků. Máš-li o kurz opravdu zájem a jen cena ti nedovolí účastnit se, napiš Hvězdářovi – zkusíme něco vymyslet.

Jsme otevřeni rodinnému skautingu – nemusíš přijet sám a své milé nechat doma. Místa pro návštěvy bude dost a kolem Seče je krásně. Za doprovod budeme vybírat od dospělých 640 Kč/den a za děti do 2-5 let 180 Kč/den a 6-10 let 490 Kč/den.

Doporučené vybavení na kurz

• pracovní oblečení (včetně ochranných pomůcek – brýle, respirátor, rukavice - doporučuji 100ks jednorázových Nitrilových, špunty do uší/sluchátka),
  • oblíbené osobní nářadí (nejvíce budeme pracovat s přímočarou pilkou, hobby hoblíkem, svinovacím a skládacím metrem s metrickou i coulovou mírou a svěrkami všech velikostí, ale užije se i úhelník, akuvrtačka, vrtkáky, mafl, japonská pilka (odkaz vede jen na jedem z možných druhů), elektrický hoblík, pásová a vibrační bruska, flexa, horkovzdušná pistole, kladívko, malé kombinačky a štípačky, různé hřebíčky a vruty, velké nůžky na stříhánín sklotextilu atd. atd. (Vše uvedené by mělo být na místě, ale když všichni najednou budou chtít dělat to samé…), ručka na váleček (válečky používáme většinou VELUR 10cm široké s jemným 4mm chlupem)
  • staré vinutí z tranformátrou / kousky měděného drátu o síle 0,5-2mm (Jen ten, kdo má.)
  • tužka (zapomnětliví raději více) a měkká guma
  • sešit na poznámky (kostičkovaný není nutný, ale občas užitečný)
  • hadry a role široké strečové folie (kdo má k dispozici, tak i papíry/kartony na krytí podlahy)
  • papírové kelímky od kávy a velké kyblíky od jogurtů (na rozdělávání pryskyřice)