Zdroj: https://vodni.skauting.cz/hkvs-hlasi/ridicak-na-lod-kurz-vmp-2019  •  Vydáno: 23.1.2019 16:57  •  Autor: Hvězdář

Řidičák na loď - kurz VMP 2019

article picturePrůkaz Vůdce malého plavidla je užitečný pro všechny,
kdo chtějí řídit loď s motorem, většími plachtami nebo i plout
na frekventovaných místech. Nyní HKVS společně s VZS ČČK otevírá kurz, jehož součástí bude i praktická zkouška pro neomezené motory a plachty.

Řidičák na loď - kurz VMP 2019

Získané znalosti jsou významné pro všechny, kdo se s loděmi pohybují na velkých vodních plochách, nebo v úsecích s pravidelnou lodní dopravou. Předpisy totiž platí pro všechny plavidla od voru přes kánoi až po velké lodě a jejich neznalost neomlouvá.

Organizace kurzu

Součástí kurzu budou přednášky, které nebudou primárně zaměřeny na procvičování zkušebních otázek, ale jejich cílem bude hlubší pochopení logiky předpisů tak, aby uchazeč dokázal většinu správných odpovědí na otázky sám odvodit. Nedílnou součástí kurzu budou cvičné jízdy na velkém motorovém člunu (nad 20 kW) je domluven jeden termín pro ověření dovedností u pověřené osoby. Možné je také zapůjčení základních materiálů ke studiu. V rámci kurzu je také možné zajistit přihlašování na zkoušky včetně kolků.

15. 2. 2019 - uzávěrka přihlášek
18. 2. 2019 - rozeslání studijních materiálů (konzultace přes Skype, e-mail i osobní setkání)
7. 3. 2019 čtvrtek od 19:30 - přednášky k Pravidlům plavebnímu provozu (základna Křížek – Pitterova 1, Praha 5)
14. 3. čtvrtek od 19:30 - přednášky k plachtám a zabránění srážkám na moři
21. 3. čtvrtek od 19:30 - přednášky k motorům a záchraně na vodě
                     (základna Křížek – Pitterova 1, Praha 5)
                      + možnost dodání fotografii, potvrzení od lékaře pro centrální přihlášení ke zkouškám na SPS
23. 3. nebo 24. 3. od 9:00 do 18h - praxe jízdy s motory
                     (Radotín  – Modřany – Praha) – povinné pro zájemce o M
10. 4. středa od 18:30 - přednášky k velkým plachtám – pro zájemce o S
15. 4. pondělí nebo 16. 4. od 10:00 do 17h - praxe plachy – pro zájemce o S
                     (Marina Orlík; možnost domluvit přespání ve vlastním spacáku za cca 100Kč)

Zkoušky na Státní plavební správě (SPS) - individuální volba termínu během května/června

Uvedené termíny se mohou změnit s ohledem na počasí a kondici lektorů ;-)

Cena

Kurz s omezenými plachtami (M, S20, C): 3 900 Kč, pro registrované členy VZS a Junáka 2 600 Kč
Kurz s omezenými motory (M20, S, C):
3 900 Kč, pro registrované členy VZS a Junáka 2 600 Kč
Kompletní kurz (M, S, C):
 5400 Kč, pro registrované členy VZS a Junáka 4 100 Kč
Teoretický kurz (M20, S20, C): 1000 Kč, pro registrované členy VZS a Junáka 800 Kč
Praxe na lodích (M20->M, S20->S)3500 Kč

V ceně kurzu není zahrnuto získání potvrzení od lékaře, dokladová fotografie a kolek 500 Kč, tj. nutné věci k přihlášení na zkoušky u SPS. Při dodání těchto podkladů do 21. 3. je možné zajistit centrální přihlášení = ušetříte si jednu cestu na SPS.

Přihlašování, informace

Přes webovou přihlášku do 15. 2. 2019 (vyžaduje účet ve skautISu)
U neregistrovaných standardně požadujeme doporučení zpřátelené skupiny VZS a nebo skautského oddílu/střediska, bez doporučení přijímáme jen náhradníky pro doplnění kapacity kurzu. Po vyplnění přihlášky dostanete pokyn k úhradě účastnického poplatku (platí pro všechny zájemce).

Kontakt: Hvězdář - Jan Fischer, tel. 603 965 184, hospodar()hkvs.cz

Co je VMP?

Průkaz Vůdce malého plavidla (VMP) je oficiálním dokladem, který vydává Státní plavební správa a jeho držitel je oprávněn k vedení plavidel s motorem o výkonu na nad 4 kW či s plochou plachet nad 12 m2. Podobně jako řidičský průkaz má i VMP skupiny s různým oprávněním:

Co pro lidi ve věku 16 – 18 let?
Máte stejně možnosti jako lidé nad 18 let vyjma kategorie C.