Zdroj: https://vodni.skauting.cz/novinky-2/odborka-reporterreporterka-a-kapitanska-posta-zvladnes-reportaz-z-navigamu  •  Vydáno: 29.5.2018 11:25  •  Autor: Jana Karaová

Odborka reportér/reportérka a Kapitánská pošta – zvládneš reportáž z Navigamu?

Logo KLŠVS Jsi patronem/patronkou odborky a tápeš? Nebo odborku přímo plníš? Přemýšlíš, kde publikovat články z odborkových úkolů? Nemáš komu opravovat gramatické chyby v textu? Chceš si vyzkoušet práci v redakci časopisu? Je tu Kapitánská pošta! Začít můžeš hned! A které úkoly lze v redakci Kapitánské pošty splnit?

Reportáž nebo fotoreportáž z Navigamu prosíme poslat do redakce Kapitánské pošty (na email kp@skaut.cz) do středy 13. 6. Je žádoucí, aby se jich sešlo více a kromě Kapitánské pošty mohly být publikovány i na webu HKVS a na Křižovatce.

Pracovní list odborky si můžeš stáhnout zde: https://odborky.skaut.cz/reporter/

A. Hezky česky. Napíšu text bez gramatických i stylistických chyb a zkusím pomoci někomu jinému opravit chyby v textu. Vyzkoušíš si základní redakční práci – opravíš chyby v textu – přečteš si článek dříve než všichni ostatní, co musejí čekat, až Kapitánská pošta vyjde ;-)

B. Rozdíly mezi žánry. Zkusím jednu skautskou akci zaznamenat alespoň ve třech z uvedených žánrů: zpráva, reportáž, komentář, anketa, story, rozhovor. Může a nemusí to být stejná akce – velmi žádané jsou články z celostátních akcí – zkusíš Navigamus do příštího čísla? Nebo 3 jezy? Nebo některý ze spousty závodů, co najdeš v termínce? Nebo úplně jinou akci?

D. Oddílová reportáž. Zapojím se do tvorby oddílového časopisu, elektronického newsletteru nebo správy aktualit na oddílovém webu. Navrhnu změny či vylepšení a budu na vybrané místo po dobu půl roku pravidelně přispívat. Nemáte oddílový časopis? Nevadí – zapojit se můžeš i do tvorby Kapitánské pošty! Poznáš způsob redakční práce (plánování, tvorba článku, korektura, uzávěrka, …).

3. Šéfování redakce. Půl roku budu šéfovat redakci oddílového či jiného skautského časopisu, který vychází v tištěné nebo elektronické formě, případně se stanu správcem či správkyní aktualit na oddílovém či střediskovém webu. Články budu propagovat i na sociálních sítích. Chceš si vyzkoušet pod dohledem sestavit číslo Kapitánské pošty? To je výzva!

4. Fotoreportáž. Znám způsoby vhodného zpracování fotografií. Vytvořím fotoreportáž z výpravy. Fotoreportáž stačí poslat ;-)

8. Obecní noviny. Napíšu dva příspěvky do radničních novin nebo obecního zpravodaje, které mi otisknou. K textům redakci zašlu i fotky. Nemáte obecní noviny? Nevadí! Máte obecní noviny, ale přesto chceš, aby se o dění u vás dozvěděli i ostatní vodní skauti? Je tu Kapitánská pošta!

10. Úpravy textu. Znám zásady novinářské práce s textem, vím, jak lze zasahovat do textu či citace někoho jiného. Zkrátím některý ze svých článků o třetinu, aniž by v něm cokoli podstatného chybělo. Do tohoto nebo jiného článku zařadím správně citaci. Není třeba další komentář ;-)

11. Skautské časopisy. Zašlu příspěvek do některého celostátního skautského časopisu a příspěvek mi otisknou. I elektronická Kapitánská pošta se počítá!

16. Rozhovor. Připravím si otázky a udělám se zajímavým člověkem rozhovor, který se bude alespoň částečně dotýkat tématu skautingu či výchovy. Rozhovor publikuji ve formě článku, videa či zvukové nahrávky na vhodném místě (např. oddílový web, časopis, radniční noviny, …). V Kapitánské poště forma článku ;-) Nevíš, s kým udělat rozhovor? Poradíme ti!

Kulda

Redakce Kapitánské pošty: kp@skaut.cz