Zdroj: https://vodni.skauting.cz/novinky-2/novacek-pro-vodni-skauty-a-skautky  •  Vydáno: 13.11.2009 9:20  •  Autor: Pavlík

Nováček pro vodní skauty a skautky

Co je Nováček pro vodní skauty a skautky a jak s ním pracovat?

Nováček je základní příručka určená všem nově příchozím do skautských oddílů. Součástí Nováčka je také všitá Nováčkovská zkouška s vodáckými doplňky (včetně volného místa pro doplnění podle potřeb vašeho oddílu). Plnění bodů Nováčkovské zkoušky potvrzuje většinou kapitán oddílu, případně kormidelník posádky. Po splnění Nováčkovské zkoušky je možné začít skládat skautský slib a plnit skautskou stezku.

Modrý Nováček     Modrá Nováčkovská zkouška

Čím se liší vodácký "modrý" Nováček oproti klasickému "zelenému" a co obsahuje navíc?

Co udělat pro úspěšné zavedení Nováčka ve vašem oddíle?
  1. Objednej si potřebný počet výtisků ve skautském obchodě (cena 40,- Kč/kus). Počítej při tom i s nějakou rezervou, abys nemusel přiobjednávat s každým příchozím nováčkem (ušetříš si práci i poštovné).
  2. Nováčky předej novým členům při vhodné příležitosti (uvítání ve skautském oddíle, přijetí do oddílu, přechod od vlčat/světlušek,...). Vysvětli jim vše potřebné k pochopení Nováčka - co v něm najde, co je Nováčkovská zkouška, jak se plní a kolik na to má času...
  3. Pokus se najít pro nováčka nějakého patrona (kamarád, rádce, ...), který mu bude pomáhat při rozkoukávání se v oddíle
  4. Podporuj nováčka v plnění nováčkovské zkoušky tak, aby ji splnil během krátké doby (cca 3-4 měsíce)
  5. Pokud se po splnění nováčkovské zkoušky cítí nováček připraven, může po tvém souhlasu složit skautský slib
  6. Na splnění nováčkovské zkoušky je možné ihned navázat plněním některé z cest nové stezky (podle věku a vyspělosti nováčka)
  7. Pokud používátě v oddíle karetní hru ke stezce Sacculus, můžete dát základní sadu i nováčkovi, rozšiřující karty však může získat až za plnění stezky
  8. Další nápady pro zavádění a plnění nalezenete ve skautských časopisech a na skautské křižovatce

Stáhněte si vodáckého Nováčka a Nováčkovskou zkoušku!

novacekbaner

Nováček je k dostání ve skautských prodejnách a v e-shopu TDC!