Kategorie: Novinky

Splavovanie rieky Hornád v NP Slovenský raj

Chcem Vam dat do pozornosti a vsetkym skautom vodakom, moznost splavovania rieky Hornad v Prielome Hornadu v NP Slovensky raj. Uvedenu cinnost obnovuje Sprava NP Slovensky raj asi po 30 rokoch...

Správa NP Slovenský raj plánuje od mája r. 2016 spustiť regulované splavovanie kaňonu Prielom Hornádu. Reaguje tak na veľký záujem verejnosti o túto aktivitu. Keďže daná činnosť predstavuje pre prírodu Slovenského raja aj určitú záťaž a environmentálne riziká, daná aktivita bude limitovaná a vykonávaná pod neustálou kontrolou Správy NP Slovenský raj.

Splavovanie Prielomu Hornádu v Národnom parku Slovenský raj bude povolené v termíne od 1.mája do 31. októbra.

Povolenie na splav vydá Správa Národného parku Slovenský raj pre maximálne 70 lodí denne po splnení nasledujúcich podmienok:
- výška hladiny rieky Hornád na vodomernej late v Hrabušiciach v deň splavu o 8.00 hod musí byť v rozmedzí 70 cm do 110 cm - www.shmu.sk
- predbežná registrácia splavu bude na e-maili splavprielomuhornadu@gmail.com, kde vašu požiadavku na konkrétny dátum splavu potvrdí pracovník Správy NP Slovenský raj spätným e-mailom
- oboznámenie sa s vodáckym poriadkom priamo na mieste začiatku splavu v lokalite Hrabušice,Mýto - most

Na základe splnenia podmienok pracovník Správy NP Slovenský raj vydá povolenku (lístok) na splav v tento deň priamo na mieste začiatku splavu v lokalite Hrabušice, Mýto - most v čase 8.00 hod, 11.00 hod a 14.00 hod.
Splavovanie bude možné aj bez registrácie priamo na mieste, avšak nezaručuje sa vydanie povolenky na splav z dôvovdu prekročenia kapacity - 70 lodí denne.

Splavovanie Prielomu Hornádu je spoplatnené. Poplatok za 1 osobu na jednorazové splavenie rieky je 10€. Cena zahŕňa poistenie pre prípadný zásah Horskou záchrannou službou.
V prípade nelegálneho splavu Prielomu Hornádu bude udelená pokuta od Správy NP Slovenský raj do výšky 66€.

Celá informácia vrátane prevádzkového poriadku je na webu http://www.sopsr.sk/slov-raj/aktualita.php?id=5.

Moznost ubytovania - skautsky dom vo Vydrniku (4,5 km od nastupu na splav)

Marek Leskovjansky - Lesky

Prielom Hornádu

Ilustrační fotografie pochází z webu NP Slovenský ráj.