Kategorie: Novinky, Pro veřejnost, Závody

Kotorský závod

Několik informací o proběhlém závodě na Liberecké přehradě

O prvomájové sobotě se na liberecké přehradě sešli skauti a skautky všech věkových kategorií, aby změřili své síly v Kotorském závodě.Skakutská vítězná posádkaPřístav vodních skautů Flotila Liberec pořádal tento závod již po osmadvacáté. Celkem se přihlásilo 29 pětičlenných posádek z 6 přístavů nejen Libereckého kraje. Polovinu závodních posádek tvořily liberecké přístavy Flotila a Maják, tradičně početná výprava přijela z přístavu Ralsko Mimoň a z Jablonce nad Nisou. Nově se našeho závodu zúčastnily tři posádky z nově vzniklého střediska Karla Šimka z Hradce Králové a dvě posádky z dalekých Karlových Varů, z přístavu Orion.

StartZávod byl vypsán pro tři věkové kategorie vždy pro chlapce a děvčat a kategorii Open, kam se může přihlásit jakýkoliv mix ničím neomezený. Hlavní částí závodu je plavba na pramicích v délce jedné přehrady pro nejmenší a dvou přehrad pro ostatní kategorie. V polovině trati si pádlující posádka prohodí strany, aby za několik okamžiků přirazila ke břehu na první doplňkovou disciplínu, kterou je běh terénem. Po doběhnutí míří posádky vlčat a žabiček přímo do cíle, zatímco všichni starší ještě těsně před finišem podstoupí zhruba stometrové koníčkování. Mimo závod na vodě posádky ještě plní tři doplňující disciplíny - hod házecím pytlíkem, střelba ze vzduchovek a disciplína s překvapením, jejichž výsledky jsou přepočteny na čas a tím se upravuje čas dosažený na vodě.PřekvapeníPoslední dvě jmenované disciplíny posádce vylepšují závodní čas podle toho, jak se jim zadaří. Letošním překvapením pro vlčata a světlušky byl hlavolam Tantrix, jehož skládání bylo pro všecky posádky velmi jednoduché a úspěšné. Pro „velké" bylo připraveno opět mokré překvapení. S pomocí prken na Hydrospeed měli za úkol do časového limitu dvou minut obeplout bójku. I tato disciplína byla pro posádky úspěšná. Dosažený čas byl odečten od časového limitu a takto spočtený čas byl posádce přičten k dobru.Vítězné poháry

Krásné poháry pro vítěze jednotlivých kategorií si ve třech případech odvezly posádky z přístavu Maják a z Mimoně. Jen jedna trofej zůstala u pořádajícího přístavu Flotily. Všechny posádky obdržely diplomy, pamětní lístky a drobné ceny, které byly zakoupeny z finančních prostředků firem, které podporují činnost Flotily Liberec.

Memoriál Jirky Bělského
Letos nejsledovanější kategorií byla kategorie vlčat (žáci roku nar. 1999 a mladší). Závod byl poprvé vypsán jako Memoriál Jirky Bělského. Vítězná posádka z Majáku si odnesla putovní plaketu.
Vítězná posádka Memoriálu Jirky BělskéhoProč byl vyhlášen Memoriál Jirky Bělského? Jirka, mezi skauty známý jako Mahagon, Starttragicky zahynul při větrné smršti, která se loňského léta přehnala nad naší republikou. Na táboře ve čtvrtek 23. července 2009 v odpoledních hodinách probíhala pokladová hra. Posádky za krásného počasí hledaly po jezeře indicie k nalezení pokladu. Kolem sedmnácté hodiny se přihnala vichřice. Bez příznaků, ale o to prudší. Spíš smršť či orkán, než jen vichřice. Mahagon dokázal dostat posádku z vody na břeh, ukryl ji do zděné boudy a vyrazil nějakých 500 metrů do tábora pro pomoc. Přišel poryv, který vyvrátil sedm stromů naráz. Pod jedním ho našli... Nenechme jeho jméno a odkaz zapadnout. Naplnil naše skautské ideály na maximum. Aby zachránil mladší, dal svůj život.

Článek a fotografie poskytl:  Alexandr Potěšil (Spacák)

Výsledková listina Kotorského závodu

Výsledková listina Memoriálu Jirky Bělského