Kategorie: HKVS hlásí

Lodní tesař - postav si vlastní loď

foto/obrázek poskytl(a): Microsoft-klipartChcete se naučit jak vytvořit většinu toho, co potřebuje oddíl k plavbě, vlastními silami, vlastní (mozolnatou) rukou?

Cíle kurzu

• Ukázat a naučit základní techniky a dovednosti spojené s opravou lodí (laminátových i dřevěných).
  • Ukázat a naučit práce spojené s oplachtěním P550 v přístavech vodních skautů.
  • Seznámit a vyzkoušet stavbu jednoduché dřevěné lodi metodou „Sešij a slep“.
  • Seznámit účastníky s možnostmi a technologiemi použitelnými v podmínkách svépomocné oddílové (amatérské) stavby plavidel a lodní výstroje.

Program kurzu

Wikipedia: Canoe stitch and glueZákladní nití kurzu bude stavba dřevěných lodí metodou „Sešij a slep“ ve tří až pěti-členných skupinách. Lodě by po skončení kurzu měly být schopné plavby. Teoreticky a prakticky se dále budeme věnovat těmto tématům:

• úvod k laminátovým lodím
  • laminování
  • opravy dřevěných lodí
  • způsoby oplachtění plachetnice P550
  • základy hydrodynamiky plavidel
  • plánování stavby a nákresy plavidla
  • techniky a technologie amatérské stavby plavidel a lodní výstroje
  • metoda „Sešij a slep“
  • praxe na plachetních lodích
  • lodní tesařina a skautská výchova

Základní data

Termín: So 23. – So 30. srpen 2014
Přihlašování: do 28. 2. přes webový formulář, nebo do naplnění kapacity 12 osob
Cena: 3 500 Kč
Místo: Seč, Základna pardubické Sedmičky
Kontakt: Hvězdář – tel. 603965184, hospodar()hkvs.cz
Pořadatel: Junák, Kapitanát vodních skautů
Lektoři: Flint a Efendi

Odvez si vlastní loď!

Máš-li zájem o stavbu vlastní lodi, stačí navrhnout, o jaký typ máš zájem a přispět na materiál (4 000 Kč) a svou loď schopnou plavby si po kurzu můžeš odvést. O postavené lodě bez předem určeného vlastníka budou zájemci z řad jejich stavitelů losovat. Zde je návrh několika typů lodí, které můžeme stavět:

Cena se všemi detaily

Cena zahrnuje materiál na stavbu lodí, nářadí, plány, vzdělávací materiály, výkresy lodí, šanci vyhrát vlastní loď, ubytování a skromnou stravu po celou dobu kurzu. Pro neregistrované skauty je cena 4 000 Kč. Pokud by se stavěly lodě už předem známých vlastníků (kteří uhradí materiál), cena kurzu poklesne až o 1 000 Kč. Máš-li o kurz opravdu zájem a jen cena ti nedovolí účastnit se, napiš Hvězdářovi - zkusíme něco vymyslet.

Otevíráme se rodnninému skautingu - nemusíš přijet sám a své milé nechat doma. Místa pro návštěvy bude dost a kolem Seče je krásně. Za doprovod budeme vybírat 1600 Kč (tj. 200Kč/den).

Wikipedia:Contender sailing dinghy

Jako malý bonus pro pečlivé čtenáře je zde 60minutový videonávod na stavbu kajaku metodou Stitch-and-Glue.

Pozvánky