Kategorie: Články o vzděl. akcích

"Modulová" kapitánská zkouška

Jak je možné plnit kapitánskou zkoušku "modulově"?

Z důvodů poptávky po jiných možnostech skládání kapitánské zkoušky i jiným způsobem než účastí na KLŠVS, rozhodl v roce 2009 HKVS o možnosti "modulového" skládání kapitánské zkoušky.

Co je "modulová" kapitánská zkouška?

"Modulová" kapitánská zkouška je klasická kapitánská zkouška, skládaná postupně a po částech. Má tak umožnit zájemcům příliš zaměstnaným prací, rodinou či jinými skautskými i neskautskými povinnostmi splnit kapitánskou zkoušku v delším časovém období.

Jak je možné "modulovou" kapitánskou zkoušku plnit?

Kapitánská zkouška je rozdělena podle jednotlivých témat do několika "modulů", které se plní několika možnostmi, stanovenými ŘVČČJ: písemný test, písemná práce, řešení modelové situace, vystoupení k tématu a praktická část zkoušky na vodě.

K jednotlivým modulům jsou pravidelně pořádány přednášky na jarních i podzimních Ústředních srazech kapitánů (srazy K+K), dále se předpokládá plnění písemných "domácích úkolů" a samostudium doporučených materiálů. Na základě samostudia je možné psát zkušební testy, které se konají obvykle na Ústředních srazech kapitánů.

Praktická část zkoušky se koná přímo v krajích před zkušebním komisařem, jmenovaným HKVS, nebo během speciálního víkendu, který je za tímto účelem pořádán.

Celou modulovou kapitánskou zkoušku je nutné ukončit nejpozději do 24 měsíců od jejího zahájení (zahájením se myslí datum podpisu přihlášky, případné přednášky na srazech je možné absolvovat i kdykoliv mimo tuto lhůtu).

Předpokladem pro plnění kapitánské zkoušky je schopnost uchazeče plavat a alespoň základní praxe uchazeče na vodě a ve vedení skautského oddílu.

Jak se přihlásit?

Pokud máš zájem o "modulové" plnění kapitánské zkoušky, napiš mail některému výchovnému zpravodaji HKVS, Pavlíkovi: vychovny@hkvs.cz nebo Pumpě vychovna@hkvs.cz. Na tyto maily můžeš psát i své další případné dotazy.

Zároveň je třeba vyplnit přihlášku ke kapitánské zkoušce, nechat potvrdit v přístavu/středisku a následně dovézt s sebou na sraz, kde ji na místě podepíšeš a odevzdáš (společně s kopií vůdcovského dekretu).

"Moduly" kapitánské zkoušky na jarním srazu v Liberci naleznete v tomto článku.

"Moduly" kapitánské zkoušky na podzimním srazu v Plzni (Chotíkově) naleznete v tomto článku.

"Moduly" kapitánské zkoušky na jarním srazu v Havlíčkově Brodu naleznete v tomto článku.