en
Kategorie: HKVS hlásí

Severka

Severka - loď vodních skautůZe srazů kapitánů a různých debat mi připadá, že o Severce se mnoho neví a není využívaná, jak by mohla být. Je to velká škoda a zasloužila by si určitě větší povědomí a využití.

Co je vlastně Severka?

Projekt Severka vznikl v roce 2003 a spoustu let výrazně finančně zatěžoval HKVS. Jeho cílem bylo vytvořit levnou loď na plachetní výcvik a dálkovou plavbu pro 4 osoby. V roce 2010 byl dokončen funkční prototyp (plovoucí model). Ten byl několikrát testován a nakonec předveden i na Eurosea. Během zimy roku 2010 byl ale při vloupání poničen vandaly, kteří ukradli i kompletní takeláž. V roce 2012 po Navigamu se začalo pracovat na výrobě nové takeláže a na Skare 2014 na Seči se Severka opět veřejně představila (mimo jiné i cvaknutím při závodě o Modrou stuhu HKVS :-) ). Je tedy opět kompletní a provozuschopná a je k dispozici k zapůjčení a využívání vždy na 1 rok, počínaje uložením přes zimu. Délka lodě je 5,2 m, šířka 1,8 m. Hmotnost je odhadována na 200 kg, plocha plachet cca 13 m2. Nyní se čeká na dokončení dokumentace a poté by Severka měla získat technický průkaz.

Původní vize byla, že by se Sverka mohla vyrábět sériově a přístavy si jí mohly zakoupit. Dnes se ale zdá, že by si ji nechtělo pořídit zdaleka tolik přístavů, jaká byla původní představa, takže zůstane nejspíš pouze prototyp. Ten ale bude chtít HKVS pravděpodobně prodat, protože není zájem o jeho využívání, respektive nedaří se shánět zájemce s možností uschování Severky přes zimu.

Severka na severu

Když se na minulém podzimním srazu kapitánů řešilo, kam poputuje Severka dál, respektive kdo jí dokáže sehnat prostory k přezimování, zazněl jediný, ale slibně vypadající návrh od Vysokomýtských. Nakonec to nedopadlo, a tak se v prosinci na Tortuze řešila jiná varianta. Naštěstí se Šmudlovi podařilo rychle domluvit u jednoho z bývalých členů uschování Severky pod střechou přes zimu. 

Severka byla tedy uložena na zimu pod střechou a bylo potřeba rozhodnout, kde bude přes sezónu. Máchovo jezero nebylo po opravě hráze ještě dostatečně napuštěné a na Jablonecké přehradě není, kde ji ukotvit či uschovat. Nakonec jsme objevili malý jachtklub v Příšovicích u Turnova, který využívá zdejší písečák. Vodní plocha je to hodně malá, asi 300×600 m, ale je to blízko a nic lepšího tu nebylo. Po dlouhé a náročné domluvě s vedením jachtklubu se podařilo dohodnout umístění Severky a převézt ji tam až na konci června. Po dokončení drobných oprav a sestavení takeláže byla konečně Severka připravena k použití.
Během prázdnin jsme byli plachtit na Severce asi čtyřikrát. Bohužel byl pokaždé hodně slabý vítr, asi kolem 2 m/s, v nárazech 4 m/s, takže jsme nepoznali, jak Severka jezdí na slušný vítr, ale i tak jsme se občas pěkně povozili, protože těch 13 m2 plachet dokáže hezky zabrat, když přijde poryv, a hmota lodi má příjemnou setrvačnost.
V přístavu jsme se shodli, že Severka je velmi dobrá loď, co se jízdních vlastností týče. Krásně stoupá a i při minimálním větru se sune vpřed. Narazili jsme sice na pár drobností, které by ještě stály za zamyšlení, ale není to nic zásadního. Plocha plachet je 13 m2, což znamená, že Severka spadá do kategorie malých plavidel, k jejichž řízení je potřeba průkaz vůdce malého plavidla. Mimo sledované vodní cesty to samozřejmě nikdo nekontroluje, ale měl by být, což už na některých vodních plochách může být problém. Severka má pouze malý manipulační vozík, takže k jejímu převozu je nutné sehnat podval. Protože je to pouze prototyp, nemá kajutu, takže její využití na dálkové plavby není ideální. Ve výsledku je ale Severka až převapivě dobrá loď a je vhodná například pro výcvik roverů, které už může plachtění na P550 nudit.
V tuto chvíli je odstrojená Severka v Příšovicích a čeká, co s ní bude dál. Kdo ji dokáže najít na zimu střechu nad hlavou (stěžněm) a využije ji v létě na vodě?


Bodie (Flotila Liberec)

 

Severka na severu

 

Severka v Ostravě

Severka v jižních Čechách

print Formát pro tisk