Kategorie: Články o vzděl. akcích, HKVS hlásí

Kapitánské zkoušky 2015

Kapitánský odznak vodních skautůHKVS vyhlašuje kapitánské zkoušky pro činovníky působící ve vedení skautských vodáckých oddílů. Jedná se o samostatné zkoušky bez přípravného kurzu, proto se předpokládá dostatečná praxe uchazečů. Nedílnou součástí zkoušky je i ověření kompetencí z oblasti jachtingu.

Požadavky pro přijetí ke zkoušce

• dovršený věk minimálně 18 let (před dnem zakončení zkoušky)
  • vyjádření vedoucího střediska, ve kterém je uchazeč členem
  • plavec (uplave alespoň 200 m)
  • absolvence vůdcovské zkoušky (před dnem zakončení zkoušky, dokládá se kopií dekretu)
  • ovládání základů vodácké teorie a praxe v rozsahu 4. stupně vodáckých doplňků skautské stezky (prohlášení)
  • praxe minimálně 3 roky ve vedení oddílu vodních skautů nebo ve skautském oddíle věnujícím se vodním sportům (dokládá se potvrzením vedoucího střediska)

Účastnický poplatek

300 Kč (Není v něm zahrnut účastnický poplatek na jednotlivých akcích, kde budou kompetence ověřovány.)

Přihlašování

Do 30. 3. 2015 přes webový formulář.

Podá Slunda tajemník zkušební komise HKVS (vychovny()hkvs.cz).

Po přihlášení

Obdržíš pokyn k úhradě účastnického poplatku a formulář závazné přihlášky ke zkoušce, kterou zašleš po vyplnění poštou na adresu HKVS, nebo osobně doneseš při zahájení zkoušek. Následně dostaneš přístup ke studijním materiálům a „Služební knížku“, do které se budou zaznamenávat složené části tvé zkoušky. Dále získáš kontakty na členy komise a pak je na tobě, abys zvládl během roku a půl domluvit přezkoušení/uznání tvých schopností a dovedností. Od jarního srazu kapitánů (19. 4. 2015) budeš mít 18 měsíců na složení zkoušky. Při zkoušce bude k přihlédnuto k znalostem získaným na dříve absolvovaných vodácky kurzech (Zkouška vodáckého minima, IVT, VMP, ZIII, atd.).

Akce, při kterých lze ověřovat části kapitánské zkoušky v roce 2015 (zkoušení je nutno domluvit s příslušným členem zkušební komise):

• Zimní bazén (9. 1. 2015)
  • Jarní sraz VS (17. - 19. 4.): info+přihlašování
  • Kurz plachtění a strojení lodí (24. - 26. 4.) info+přihlašování
  • SKARE (1. - 3. 5.) info+přihlašování
  • Jarní víkend divoké vody (22. - 24. 5.) přihlašování je pro uchazeče o KZ Fialíkovi e-mailem
  • Navigamus (4. - 7. 6.) info+přihlašování
  • Podzimní víkend divoké vody (září/říjen)
  • Podzimní sraz VS (říjen/listopad)
  • Tortuga Nymburk (listopad/prosinec)

Informace o nich najdeš v Termínce vodních skautů a v novinkách na stránkách HKVS.

Požadavky ke zkoušce

Tento orientační rozpis vychází z kompetenčního profilu kapitánské zkoušky podle ŘVČČJ a je koncipován tak, aby bylo možné využít výsledky své oddílové činnosti při zkoušce, nebo naopak přípravu ke zkoušce využít v programu svého oddílu:

Vodácká výprava

• Uspořádat vodáckou výpravu s pověřenou osobou a získat její vyjádření ke kompetencím. (Slunda)

Plachtění

• Absolvovat dva dny plachtění na jednoduché plachetnici s ověřenou osobou a prokázat pochopení základních principů plachtění. (Honzík)

Divoká voda

• Absolvovat akci na divoké vodě (slalomovém kanále) tak, aby ověřená osoba mohla potvrdit požadované dovednosti.
  • Jízda na WW, různé druhy lodí. (Slunda)
  • Záchrana a sebezáchrana. (Fialík)

Bazén (Cedník)
Absolvovat bazén tak, aby ověřená osoba mohla potvrdit požadované dovednosti:

• uplavat 200 m libovolným způsobem
  • uplavat pod vodou 10 m na jeden nádech
  • vylovit rukou předmět z hloubky 150 cm
  • skok do neznámé vody (neponoří se hlava a nezraní se)
  • šlapat vodu po dobu jedné minuty s rukama nad hladinou
  • bezpečně se přiblížit k tonoucímu
  • táhnout bezvládného člověka za bradu/ za ruku (obličej nad hladinou)
  • vytáhnout tonoucího z vody na břeh